انواع فیلتر دستگاه تصفیه (بخش دوم)

انواع فیلتر دستگاه تصفیه

انواع فیلتر دستگاه تصفیه

انواع فیلتر دستگاه تصفیه (بخش دوم)

انواع فیلتر دستگاه تصفیه
انواع فیلتر دستگاه تصفیه

 

فیلتر کربن فعال (اکتیو) جاذب آلاینده های شیمیایی

 

فیلترهای کربن اکتیو تشکیل شده از کربن های با منافذ ریز هستند.از این فیلتر به عنوان مکمل برای فیلتر هپا در دستگاه های تصفیه هوا استفاده می کنند. وظیفه این فیلتر جذب آلاینده های شیمیایی و بو ها است.

در واقع آلاینده‌هایی که توسط فیلتر هپا قادر جذب نشدند را کربن‌اکتیو در مرحله‌ی بعدی تصفیه جذب می‌کند.

با واکنش دادن کربن با اکسیژن کربن اکتیو حاصل می شود. وجود کربن اکتیو در سطح فیلتر باعث جذب بالای آلاینده ها در دستگاه های تصفیه هوا می شود.

 

فیلتر کربن فعال را به عنوان جاذب ترین فیلتر می شناسند، زیرا توانایی حذف 3000 نوع از ترکیبات مضر گازی را دارد، همچنین ذراتی که توسط این فیلتر جذب می شود به هیچ عنوان به هوا باز نمی گردند. این ویژگی باعث عملکرد بسیار مناسب آن در دستگاه های تصفیه هوا می شود.

این فیلتر ها کمک بسیار بزرگی برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی، کودکان و سالمندان و دیگر گروه های حساس هستند. زیرا وظیفه اصلی این فیلتر ها حذف عوامل شیمیایی و حساسیت زا موجود در محیط است.

بسیاری از دستگاه های تصفیه هوا موجود در بازار از مقادیر بسیار کمی از کربن اکتیو استفاد می کنند. به طور مثال بعضی دستگاه ها فقط از ۱۰۰ گرم کربن اکیتو استفاده می کنند. حجم پایین این فیلتر ها باعث کارکرد ضعیف آن ها و تمام شدنشان و نیاز به تعویض در بازه های زمانی کوتاه است. اتفاقی که به معنی نیاز های متعدد دستگاه به تعویض این فیلتر ها است.

انواع فیلتر دستگاه تصفیه

لامپ UV (اشعه فرابنفش)و ابهامات استفاده از آن اشعه فرابنفش می تواند باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد. هرچند که به گفته ی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا این فیلتر قابلیت انجام همین کار را نیز به درستی ندارد.

به دلیل عبور بسیار سریع جریان هوا از فیلتر، بیشتر این لامپ ها قادر به کشتن باکتری ها نیستند. درواقع دستگاه هایی که از لامپ UV استفاده می کنند توانایی تصفیه آلاینده های شهری که از جنس ذرات با اندازه PM 2.5 هستند را ندارند.

طرز کار در دستگاه های تصفیه هوایی که از این روش فیلتراسیون استفاده می کنند به این صورت است که، لامپ UV با تابش اشعه به سطح فیلتر، با مولکول های گازی آلاینده واکنش داده و باعث تغییر ماهیت این آلاینده ها می شود. از این طریق باعث ضد عفونی شدن هوا می شود. به طور کلی با تابش اشعه فرابنفش به سطح فیلتر، مولکول های گازی آلاینده شروع به انجام واکنش می کنند و با تخریب شدن به مولکول های بی خطر تبدیل می شوند. فرآیندی که اثرات جانبی به همرا دارد.

نکته قابل توجه این است که فرآیند تغییر ماهیت مولکول های آلاینده به ذرات بی خطر، همیشه کامل و بدون مشکا پیش نمیرود بلکه ممکن است برخی از این مولکول ها با تبدیل ناقص به ذرات ناشناخته، بسیار خطرناک شوند و باعث بیماری شوند.

علاوه بر آن لامپ های UV پس از دو سال نیاز باید تعویض شوند زیرا به پایان عمرشان می رسند. اما بیشتر فروشندگان این دستگاه ها به این مسئله اشاره ای نمی کنند. در صورت تعویض نکردن لامپ پس از پایان عمرش، دستگاه کارایی خود را از دست می دهد. مشکل دیگر این دستگاه تولید ازن است.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم