آلودگی هوا و مضرات آن برای انسان

 

آلودگی هوا

هر سال با شروع فصل پاییز و زمستان هوای آلوده میهمان شهرهای پرجمعیت خواهد شد .آلودگی هوا ایجاد اختلال در زندگی شهروندی میکند و آسیبهای گوناگون بهسلامتی انسانها میزند و حتی باعث مرگ و میر افراد بشر میشود. عوامل گوناگونی برای ایجاد آلودگی هوا در شهرهای بزرگ وجود دارد.

هوا زمانی دچار آلودگی میشود که گازها غلظت یابد و ذرات مضر برای سلامت انسان و سایر موجودات زنده در هوای مورد تنفس آنها زیاد گردد .مهمترین آلاینده های هوا عبارتاند از :کربن دیاکسید، کربن منواکسید، اکسیدهای نیتروژن ،ترکیبات آلی فرار ،گرد و غبار ،ازون و…
برخی از آلاینده ها به صورت عادی در هوا وجود دارند اما برخی دیگر از ترکیب با سایر عناصر ایجاد میشوند .

سوخت های فسیلی

مهمترین و شایعترین علت آلودگی هوا در همه دنیا استفاده از سوختهای فسیلی از جمله بنزین میباشد .استفاده زیاد مردم از خودروهای شخصی و آلودگی ناشی از سوخت بنزین به یکی از مهمترین مشکلات برای شهرها تبدیل شده است .سفرهای هوایی و صنعت گردشگری توسعه پیدا کرده است و همین عامل باعث افزایش استفاده از سوخت های فسیلی می باشد .

کارخانه ها و نیروگاه ها

کارخانه ها و کارگاه های صنعتی کوچک و بزرگی که در اطراف شهرها از سوختهای فسیلی برای فعالیت خود استفاده میکنند از علت های مهم آلوده کردن هوا می باشند. انتشار گازها و مواد شیمیایی از کارخانه های صنعتی صدمات جبران ناپذیری برروی سلامتی انسان دارد .پالایشگاه ها و نیروگاه هایی که از سوخت های فسیلی استفاده میکنند هوا را به شدت آلوده خواهند کرد .

کشاورزی و استفاده از کودهای شیمیایی

کود های شیمیایی که در کشاورزی استفاده میشوند، علاوه بر اینکه محیط زیست و آب های سطحی و زیرزمینی را آلوده خواهند کرد باعث آلوده شدن هوا نیز میگردند .

عملیات معدن

در معادن بزرگ با استفاده از تجهیزات و دستگاههای بزرگ مواد معدنی استخراج میگردند .در طی استخراج مواد معدنی گرد و غبار و مواد شیمیایی در هوا پخش میگردند و باعث آلودگی خواهند شد .

آلودگی هوای داخل خانه ها

پخت و پز،عطر و ادکلن،گرد و خاک ،مواد شوینده،انواع اسپری ها و…هوای داخل خانه را آلوده می کنند. علاوه بر این ها همه ی آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی ،خودروها ،کارخانه ها.پالایشگاهها و دود و گرد و خاک در خانه ها هم وجود دارد.
استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی بهترین روش برای محافظت از افراد خانواده در برابر آلودگی می باشد.
دستگاه تصفیه هوای خانگی تا حدود زیادی آلاینده های موجود در هوای خانه را تصفیه خواهند کرد . موجب سلامتی و شادابی همه ی افراد خانه مخصوصا کودکان و سالمندان خواهند شد.

انواع آلودگی هوا

آلودگی هوا به دو بخش تقسیم می شود:

آلودگی هوای قابل مشاهده

آلودگی هوای نامرئی و غیر قابل مشاهده

آلودگی هوا روی سلامتی همه ی موجودات زنده تاثیر گذار است ؛از جمله گیاهان ،حیوانات و انسانها به دلیل کثیف شدن هوا با مشکلات گوناگون و پیچیده ای روبرو خواهند شد.چه بسیار مشکلاتی که با گذشت سالها در زندگی انسانها ناشی از آلودگی هوا ایجاد شود.

در این میان خردسالان و سالخوردگان در معرض خطرات بیشتری نسبت به سایر افراد هستند .ایجاد بیماریهای تنفسی در کودکان و بیماری های قلب و عروق در سالخوردگان از عوارض آلودگی می باشند .دستگاه های خانگی تصفیه هوا محیط زندگی را برای کودکان امن تر و برای سالخوردگان سالم تر و برای کل افراد خانواده شاداب تر خواهند کرد.

آلودگی هوا علاوه بر بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی می تواند منجر به آسم گردد و یا بیماری های مزمن کبدی را ایجاد کند .خطرات ناشی از آلودگی هوا درصورت نادیده گرفتن میتواند جبران ناپذیر باشد. دستگاههای تصفیه هوا می توانند آلاینده های محیط را جذب و پاکسازی کنند .و خطرات ناشی از آلودگی محیطی را به حداقل برسانند.

مشاوره و خرید دستگاه تصفیه هوا در آویسا کالا