انواع فیلتر دستگاه تصفیه(بخش سوم)

فیلتر دستگاه تصفیه هوا

فیلتر یون منفی

اکثر آلاینده ها و مواد آلرژی زای معلق در هوا بار مثبت دارند ویون منفی همان طور که از نامش مشخص است، دارای بار منفی می باشد. فرایند این دستگاه به گونه ای است که با تولید یون منفی و آزاد سازی آن در هوا، ذرات آلاینده با آن واکنش می دهند. پس از آن این ذرات آلاینده به هم یا به دیگر سطوح می چسبند و از هوا جدا می شوند. که نتیجه این امر افزایش وزن آلاینده ها و خارج شدن از حالت معلق و قرار گیری آن ها بر روی زمین یا سطوح می باشد. فیلتر دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های یون ساز قادر به جذب انواع مختلف ذرات است که شامل ذرات گازی هم می شود. اما با این وجود تنها ذرات با اندازه بزرگتر از ۱۰ میکرون را می تواند جذب کند و برای آلاینده های شهری که بسیار ریز هستند، کارایی نخواهند داشت. این روش نیز مشکلات زیادی به همراه دارد. هنگامی که ذرات آلاینده باردار می شوند روی دیوار ها و دیگر سطوح خانه می نشینند اما مشکل آنجاست که حتی ممکن است روی بدن انسان بنشینند.

علاوه بر آن فرآیند تصفیه هوا به این شکل با تولیدگاز ازن تولید همراه است. این گاز مشکلات زیادی را بوجود می آورد. از نمونه مشکلات می توان به سوزش گلو و درد قفس سینه اشاره کرد. در صورت بالا بودن غلظت این گاز خطرات بسیار بیشتری نیز پیش می آید که حتی ممکن است به مرگ افراد منجر شود.

 

فیلتر نانو پلاسما

فیلتر نانو با استفاده از تکنولوژی نانو می تواند ذرات آلرژی زا و دوده هوا را به صورت الکتریکی جذب کند. این ذرات نانو در واقع یون هایی تشکیل شده از مولکول های آب هستند که با هدف بو زدایی و حذف آلودگی ها، توانایی نفوذ به مبلمان، الیاف پرده ها و همچنین گوشه های اتاق را دارند.

منشأ ذرات نانو از رطوبت هوا تامین می شود، لذا نیازی به منبع آب برای تولید ذرات نانو در دستگاه تصفیه هوا نیست. هنگامی که این ذرات تولید می شوند، به وسیله مولد به همراه جریان هوا در محیط پراکنده می شوند. دستگاه هایی که دارای فیلتر نانو هستند، با توجه به قابلیت ها و مزایای این فیلتر قیمت بالا تری دارند.

فتوکاتالیست ها با فرآیندی مشابه یون ساز ها

فرایندی که این نوع دستگاه ها دارند مشابه فیلتر یون منفی است. در این فیلتر سطح لامپ UV آغشته به اکسید تیتانیوم است و پس از فعال شدن، واکنش با ذرات آلاینده در هوا شروع می شود و انتظار می رود هوای آلوده پاکسازی شود. در این نوع مکانیزم تصفیه هوا نیز مشکلاتی مشابه با فیلتر UV وجود دارد.

از جمله این مشکلات این است که لامپ استفاده شده پس از مدتی در این دستگاه ها کاهش توانایی پیدا می کند و قدرت تصفیه هوای دستگاه را کاهش می دهد. همچنین با واکنش ناقص مولکول های آلاینده، امکان تبدیل شدن آن ها به ذرات پرخطر وجود دارد. ذراتی که عوارض ناشناخته و احتمالا خطرناک را به همراه خواهند داشت.

 

جمع بندی

با توجه به بررسی تمامی فیلترهای تصفیه هوا، می توان نتیجه گرفت که بهترین دستگاه های تصفیه هوا، دستگاه هایی با فیلتر های هپا و کربن اکتیو هستند زیرا هیچ گونه ماده جدیدی را به محیط اضافه نمی کنند.

مشاوره و خرید دستگاه تصفیه هوا در آویسا کالا