اموزش تعویض فیلتر های اول تا سوم دستگاه تصفیه آب

یکی از دغدغه ها در زمان داشتن دستگاه تصفیه آب چند مرحله ای در منزل ، تعویض فیلتر های آن و رفتارهای مراقبتی می باشد. در این مقاله قصد داریم توضیحات ساده ای به منظور افزایش مهارت شما در تعویض به موقع فیلتر ها و نگهداری از دستگاه را به شما ارائه دهیم. این توضیحات به شما کمک خواهد کرد تا بدون نیاز به مراجعه به اپراتور به تنهایی نسبت به تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب منزل اقدام نمایید.

 

اقدامات اولیه در تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

پیش از آنکه در مورد چگونگی تعویض فیلترها صحبت کنیم بهتر است نکاتی را یادآور شویم. تعویض فیلترها در زمان مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. فیلترهای مختلف دارای عمر مفیدی برای استفاده هستند که در مقالات موجود در سایت و مربوط به هر کدام ذکر شده است. عمر مفید برای فیلتر مرحله‌ی اول یا فیلتر الیافی بسته به کیفیت آب ورودی متغیر می باشد. تشخیص زمان تعویض فیلتر مرحله اول از همه فیلترها ساده تر بوده و با مشاهده ی کثیفی و رنگ گرفتن لایه های الیافی میتوانیم متوجه زمان تعویض آن شویم.

فیلتر های دو و سه (کربن بلاک و کربن گرانوله) به طور میانگین پس از ۹ تا ۱۰ هزار لیتر باید تعویض شود. بسته به میزان استفاده هر خانواده این میزان ممکن است در ۶ تا ۹ ماه استفاده شود بنابراین عمر مفید دارد آنها بسته به میزان استفاده خانوار متفاوت است.

 

*** نکته مهم ممکن است شما از طعم یا رنگ آب متوجه اشباع شدن این سه فیلتر اولیه نشده باشید. اما تاخیر در تعویض آنها سبب ایجاد آسیب به فیلتر های بعدی به خصوص فیلتر ممبران خواهد شد.

توجه داشته باشید میزان که دقت در زمان تعویض فیلترها اهمیت دارد، خرید فیلتر با کیفیت نیز مهم است. به خصوص در فیلترهای کربنی استفاده ازفیلتر های مرغوب که منشا تولید آنها پوست نارگیل بوده در اولویت می باشد.

تعویض فیلتر

از سمت راست: فیلتر الیافی،کربن پودری، کربن بلاک

 

چگونه فیلترهای اول تا سوم را عوض کنیم؟

– برای تعویض فیلترها ابتدا تجهیزاتی مانند: فیلتر های جدید، آچار هوزینگ و مواد شوینده را فراهم کنید.

– برای جلوگیری از خیس شدن محیط ظرفی را زیر فیلتر ها قرار دهید

– شیر مخزن را بسته و شیر برداشت تصفیه آب را را باز کنید تا فشار آب داخل دستگاه کاهش یابد.

– شیر ورودی دستگاه تصفیه آب را بسته و آن را از برق بکشید.

– برای تعویض فیلتر اول با استفاده از آچار هوزینگ، محفظه را باز نمایید. (هوزینگ فیلتر اول عموماً شفاف است در غیر این صورت برای پیدا کردن فیلتر اول میتوانید شیر ورودی به دستگاه تصفیه آب را دنبال کنید. اولین فیلتر، فیلتر الیافی می باشد.)

باز کردن هوزینگ

– برای باز کردن هوزینگ نهایت دقت را به عمل آورید. چراکه مهمترین عامل خرابی هوزینگ ها شکستگی در اثر ضربه است.(اطلاعات بیشتر در مقاله ی خرابی هوزینگ و نحوه تعویض آن)

– پس از خارج سازی فیلتر، هوزینگ و رینگ ها را با مواد شوینده شستشو دهیدو مطمئن شوید مواد شوینده به طور کامل از هوزینگ پاک شوند.

– در صورت خرابی اورینگ ها آنها را تعویض کنید.

– فیلتر جدید را داخل محفظه قرار دادهو آن را با نهایت دقت در جای درست خود با استفاده از آچار هوزینگ فیکس نمایید.(به منظور راحتی باز کردن هوزینگ در دفعات بعدی از سفت کردن آن بپرهیزید.)

– شیر آب ورودی، شیر مخزن و جریان برق را به جریان بیندازید.

 

*** نکته: تعویض فیلترهای دوم و سوم نیز روند بالا پیروی می کنند. با این تفاوت که:

– در نصب فیلتر مرحله دوم (کربن پودری) دقت کنید که حتماً واشر یا اورینگ در بالا قرار بگیرد. در غیر این صورت سبب ایجاد گرفتگی و انسداد در مسیر های دستگاه شود.

– پس از اتصال فیلتر دوم به دستگاه ، شلنگ خروجی آنرا درون یک ظرف قرار داده و جریان آب و برق دستگاه را باز کنید. اجازه دهید آب سیاه تولید شده توسط فیلتر دوم کاملاً خارج شود. سپس کلیه اتصالات را برقرار کنید.

نصب فیلتر سوم همانند فیلتر الیافی می باشد. فیلتر سوم(کربن بلاک) در دو انتهای خود واشر دارد و نصب آن از جهت خاصی پیروی نمی کند . شما می توانید از هر دو جهت آن را درون هوزینگ قرار دهید.

 

*** تیم تخصصی آویسا کالا؛ عرضه کننده ی ملزومات ،قطعات ، با کیفیت ترین و متنوع ترین برند فیلتر ها و دستگاه تصفیه آب کرج ***