رسوب گیر وسایل شستشوی خانگی چیست و استفاده از آن چه ضرورتی دارد؟

همه ما به استفاده از وسایل برقی شستشوی خانگی مانند لباسشویی و ظرفشویی عادت کرده ایم و و نبود آنها به دلیل خرابی یا عملکرد نادرست آنها می تواند آزار دهنده باشد. با توجه به کیفیت آب شهری و ماندگاری اثرات مواد معدنی محلول در آن لوازم خانگی بهتر است راهی پیدا کنیم که از رسوب املاح در ماشین های شست و شو جلوگیری کرده و کار به تعمیر و سرویس آنها به دلیل گرفتگی لوله ها و یا مشکلات دیگر ناشی از رسوبات نرسد.

همچنین وجود رسوبات در آب کیفیت عملکرد پودر های شستشو را به دلیل وجود سختی آب را کاهش میدهد.
استفاده از قطعاتی که عموما تحت فیلتر نامیده میشوند اما در واقع ضد رسوب هستند ، می تواند نقش به سزایی در مراقبت از وسایل خانگی ما داشته باشد.

انواع ضد رسوب دستگاه های شست و شو:

رسوب گیر پلی فسفات:

پلی فسفات یک ماده بدون رنگ و یا سفید است ست که قدرت انحلال در آب بالایی دارد و حتی در صنایع غذایی نیز کاربرد دارد. این ماده می ‌تواند شدت قلیایی آب را تا حدود ۱۲ افزایش دهد . با افزایش پی اچ و با توجه به فرمول شیمیایی خود می تواند با ترکیب با آهک و املاح دیگر  آب از رسوب آنها جلوگیری کند و به عبارتی آنها را غیرفعال کنند. با این عملکرد باعث می شود که املاح آب در لوله ها و اتصالات دستگاه رسوب نکرده و از خرابی دستگاه جلوگیری می کند.با استفاده از این ماده تحت ۱ پیش فیلتر و نصب آن بر سر راه آب ورودی به ماشین شست و شو میتوان از قدرت آن بهره برد. ویژگی این ماده باعث شده که یکی از پرکاربردترین فیلترهای ضد رسوب در بازار باشد.

تعویض این فیلتر هر یک سال یکبار است و نکته ای که در استفاده از آن باید توجه داشت این است که در صورت رسیدن آب به دمای بیش از ۷۰ درجه، پلی فسفات درون آن ذوب شده و در واقع عملکرد دستگاه از بین خواهد رفت.

از مزایای استفاده از این این فیلتر می ‌توان به مواردی اشاره کرده از جمله:

– نصب آسان.

– قدرتمند در جلوگیری از ایجاد رسوب.

– ماندگاری اثر پلی فسفات در آب و جلوگیری از از رسوب املاح در تمام مسیر.

– کاهش هزینه هاو خسارتهای ناشی از رسوب گچ.

– بدون نیاز به تجهیزات جانبی.

– افزایش کیفیت شستشو برای پوستهای شوینده با کاهش سختی آب.

– محافظت از لباس ها.

رسوب گیر مغناطیسی

این نوع رسوب گیر یکی است محصولات نوین برای جلوگیری از رسوب است که با ایجاد یک میدان مغناطیسی در مسیر ورودی آب به دستگاه شستشو باعث جهت گیری املاح آب نظیر آهک شده و از چسبیدن آن به لوله ها و قسمتهای مختلف دستگاه جلوگیری می کند. مدت اثر این رسوب گیر برخلاف رسوب گیر پلی فسفات بلند مدت نبوده و بستگی به میدان مغناطیسی ایجاد شده دارد. اکثر فیلترهای مغناطیسی حدود دو متر میدان مغناطیسی ایجاد می کنند که عملکرد مطلوب مورد نظر را را به همراه دارد.

ایجاد میدان مغناطیسی در در این نوع رسوب گیر ها از دو طریق انجام می ‌شود:

1- میدان مغناطیسی ایجاد شده به وسیله آهنربای صنعتی بسیار قوی می باشد که بدون نیاز به برق ، با نصب شدن در مسیر لوله آب ، بدون امکان اضافه شدن ماده شیمیایی به آب و بدون حساسیت به آب سرد و گرم مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع رسوب گیر ها نیاز به تعویض، سرویس و نگهداری ندارند و فقط یک بار نصب آن کافیست.

اما نکته قابل توجه این است که به دلیل نداشتن توری از ورود شن و ماسه جلوگیری نکرده و طول میدان مغناطیسی و اثر آن کم می باشد لذا باید بسیار نزدیک به دستگاه شست و شو تعبیه شود.

2 – رسوب گیر مغناطیسی با ایجاد میدان مغناطیسی توسط جریان برق:

این نوع رسوبگیر قدرت بسیار بالایی داشته و میتواند از رسوب املاح آب تا حد بسیار بالایی جلوگیری کند. همانند رسوب گیر آهنربایی به آب سرد و گرم حساسیت ندارد اما برخلاف آن جای بیشتری برای تعبیه لازم دارد .همچنین نیازمند جریان برق همیشگی و سرویس سالیانه هستند.

هیچ کدام از فیلتر های ذکر شده، حذف کننده رسوبات و سختی آب نیستند بنابراین نمی توان از آب خروجی آن ها به عنوان آب بدون املاح استفاده کرد بلکه فقط از رسوب املاح در اتصالات دستگاه و لوله ها جلوگیری می کنند.

آویسا کالا