فیلترهای کربنی

در هر دستگاه تصفیه ی آب فیلتر یا فیلتر هایی وجود دارد که حاوی اشکالی وانواعی از کربن هستند و نقش خود را در تصفیه ی آب به وسیله ی کربن ها انجام می دهند.
فیلتر کربن فعال، کربن خطی و پست کربن که در مراحل مختلفی از دستگاه تعبیه می شوند.اما عملکرد فیلتر های کربن چیست؟ وجود هر سه نوع فیلتر کربن لازم است؟

فیلتر های کربن از پرمصرف ترین و کاربردی ترین فیلتر های مصرفی در ساخت تصفیه آب های خانگی هستند.کربن استفاده شده در این فیلتر ها از زغال چوب و یا زغال پوسته ی برخی میوه ها مانند نارگیل بدست می آیند.زغال پوسته ی نارگیل باوجود پر هزینه تر بودن به خاطر عملکرد خوب در تصفیه کردن آب بسیار پرکاربرد می باشد.

نقش عمده ی کربن در دستگاه تصفیه آب حذف کلر باقیمانده،آلاینده ها و مواد شیمیایی مانند ترکیبات و بنزن وهمینطور کاهش برخی از فلزات سنگبن می باشد.حذف موارد دیگر مانند آرسنیک، املاح و نمک ها ،مس ، نیترات و… در فیلتر های دیگر دستگاه مانند ممبران انجام می شود.عملکرد فیلتر های کربن بصورت مکمل و تقویت کننده می باشد.

فیلتر کربن اکتیو، کربن پودری یا کربن گرانول

فیلتر کربن اکتیو از دانه های هم شکل و هم اندازه کربن تشکیل شده که با افزایش سطح در دانه ها و شکاف های آنها فرآیند جذب سطحی را برای جذب هرچه بیشتر آلودگی های گفته شده بکار می گیرد.حضور این فیلتر در مرحله ی دوم و پیش از فیلتر ممبران با حذف کلر طول عمر فیلتر ممبران را بالا می برد.ویژگی دانه بندی بودن و تخلخل دانه ها در این فیلتر از کانالیزه شدن جریان آب جلوگیری کرده و با افزایش زمان ماندن آب در آن کیفیت آب تصفیه شده را افزایش می دهد.

فیلتر کربن بلاک

کربن درون این فیلتر برخلاف فیلتر کربن اکتیو بضورت فشرده ،جامد و به شکل استوانه ای می باشد که توسط یک توری پوشیده شده و با قابلیت جذب بالاتر از فیلتر پیشین خود مواد حذف نشده و همچنین ذرات کربن معلق 1 تا 5 میکرون را نیز حذف می کند.

*در دستگاه های تصفیه آب ساده ممکن است از یکی از این دو فیلتر استفاده شود و عموما بخاطر بیشتر بودن مدت زمان تماس آب وبه دنبال آن افزایش فرصت تصفیه آب در فیلتر کربن بلاک، از آن استفاده می شود.

* در دستگاه های پیچیده تر مانند اسمز معکوس این دو فیلتر با اشکال مختلف از کربن به منظور تصفیه هرچه بهتر آب ورودی بصورت متوالی تعبیه شده اند.همچنین حضور آنها قبل از فیلتر ممبران در دستگاه های اسمز معکوس به عنوان یک پیش فیلتر عمل کرده و از فیلتر ممبران محافظت میکنند.

*این فیلتر ها به دلیل وجود کربن و حضور طولانی مدت آب در آنها می توانند محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم ها باشند و بهتر است زمان تعویض آنها به تعویق نیفتد.بعضی از فیلتر های کربن به نام فیلتر های کربن نانو سیلور آنتی باکتریال با استفاده از مقادیر اندکی از نقره خاصیت آنتی باکتریایی در آنها ایجاد وتقویت می شوند.

فیلتر پست کربن یا کربن خطی

در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس به ‌دلیل طولانی بودن زمان آب تصفیه توسط فیلتر ممبران و وجود مخزن برای ذخیره سازی آب، برای از بین بردن آلودگی ثانویه که ممکن است درون مخزن به وجود بیاید  از فیلتر کربن خطی یا پست کربن پس از فیلتر ممبران استفاده می کنند.

فیلتر کربن خطی طعم آب را تثبیت کرده و ذراتی راکه ممکن است از فیلتر ممبران عبور کرده باشند را حذف می کند. این فیلتر یک کپسول پر شده از دانه های کربن فعال بوده و مواد سازنده این فیلتر با اسید با خلوص بالا شسته و خالص شده و به منظور تصفیه نهایی آب استفاده می شود.

همانطور گفته شد هرکدام از فیلتر ها عملکرد خاص خود نقشی در بهبود کیفیت آب دارند و بطور همزمان می توانند اثر یکدیگر را تقویت کنند.بسته به کیفیت و عملکرد مورد نظر از دستگاه تصفیه آب، می توانیم از آنها بهره ببریم.

 

فروشگاه آویسا مفتخر است کلیه ی فیلتر های با کیفیت را با نازلترین قیمت به صورت آنلاین در اختیار شما عزیزان قرار دهد.